قشم

ارسال شده در: سفرنامه | ۰

سفر قشم ما از چهارشنبه ۱۳ خرداد که تعطیل بود تا شنبه ۱۶ خرداد بود

من به همراه خواهرزادم کیان و سه تا از دوستام، مازیار، امین و مسعود عازم سفر شدیم. البته من برای بار دومم بود که به قشم می رفتم.

قبلا اواین پرواز برای قشم ایر و ساعت ۷ صبح بود ولی الان اولین پرواز قشم ایر ساعت ۱۲ ظهر بود برگشتن هم اولین پرواز مربوط به قشم ایر ساعت ۱۸:۵۵ بود. خلاصه من سوئیت های لب دریا ی که قبلا هم رفته بودم را گرفتم (۲ تا سه تخته) که با تور کامل و ترانسفر کلا شد نفری ۶۶۸۰۰۰۰ ریال

هواپیمای رفت و برگشت قشم ایر

مدل: فوکر ۱۰۰       سن میانگین: ۲۰٫۵ سال

حراست پرواز اجازه نداد کوله پشتیمو ببرم داخل (بخاطره پایه دوربین و مونوپاد). یک نفر هم یه بسته به کیان داده بود که کتاب بود و گیرنده اش از بچه های برج مراقبت در قشم بود

پرواز با ۱۵ دقیق تاخیر انجام شد و حدود ۱:۵۰ دقیقه طول کشید . حدود ساعت ۲:۳۰ بود که می خواستیم به سمت هتل حرکت کنیم. دمای قشم ۴۸ درجه بود که وحشتناک گرم بود البته روز های بعد بهتر شد

طول جزیره قشم حدود ۱۱۰ کیلومتر است که خود شهر قشم در شرق جزیره قرار دارد. فرودگاه قدیم قشم دقیقا تو خود شهر قشم بوده که الان تبدیل به ساختمان های تجاری شده و فرودگاه جدید در جنوب غربی قشم حدود ۵۵Kmشهر قشم است که بسته به سرعت خودرو بین ۴۰ تا ۱ ساعت طول میکشه.

کلا قشم هتل های با کلاس مثل کیش نداره و بیشتر از ۳ ستاره هتل نیست. می گن هتل خلیج فارس ۴ ستار است که بعضی ها میگن الکیه و همون ۳ ستارست.

کلا باید بدونید که اهل چه کاری هستی تا بتونی هتل انتخاب کنید.

خرید: هتل های نزدیک بازار که خودش تقسیم می شود به هتل های مرکز شهر – هتل های نزدیک بازار قدیم و هتل های درکهان و اگر اهل آرامش و منظره هستید، هتل ۳* ساحل طلایی قشم که ساحلش امکانات غواصی و جک اسکی و … دارد ولی تا مرکز شهر حدود ۱۰Km فاصله هست. و هتل خلیج فارس که اون هم لب دریاست ولی ۱۱Km (20 دقیقه با خودرو) از مرکز شهر فاصله داره

و اما هتلی که من گرفتم معمولا تو اینترنت پیدا نمی شه . مسئولین برگزاری تور هم معمولا این هتل را نمی شناسند حتی تو خود قشم هم تاکسی هایی بودن که درست نمی شناختنش.

مجموعه ایران زمین شامل چند ردیف سوئیت های ۲ تا ۴ تخته هست که خیلی چنگی به دل نمی زنه. نه شیکه نه خیلی تمیزه و نه امکاناته جالبی داره . صبحانه های هتل هم که رو تور هستش زیاد جالب نیست. و اما محاسنش : یه محیط آرام و چون کسی زیاد این هتل و نمی شناسه ، معمولا مسافر زیادی نداره. دقیقا کناره دریاست طوری که می تونید از اتاقتون با ۱ دقیقه پیاده روی برید دریا. البته یه نکته بگم که فقط سوئیت های ردیف آخرش که رو به دریاست، ارزش این همه تعریف را دارد که من همیشه رو به دریا می گیرم. وقتی از پنجره سوئیت همیشه می توانید خلیج فارس را نظاره کنید، تمام اون ایراد ها را از بین می برد.همچنین دیدن جزر و مد دریای جنوب واقعا زیباست. موقیعت هتل دقیقا کنار پارک زیتون هست و البته جنب دیگر هتل، رستوران سنتی ایران زمین است که موسیقی زنده هم دارد. در مجموع محیط خیلی آرامی هست و با هر لباسی هم که باشی، کسی بهت کاری ندارد.سوئیت های ردیف آخر ، ۳ تخته است که با ۲ تا کولر گازی خنک می شود. اینترنت هم فقط در پذیرش هتل وجود دارد و فاصله تا مرکز شهر، چند دقیقه با ماشین است.البته از سال پیش تغییراتی کرده بود مثل: صبحانه بهتر شده بود- یه سوپر مارکت داخل خود مجموعه راه اندازی شده بود- قبلا جهت تفریحات آبی باید می رفتیم اونطرف پارک زیتون که البته راهی هم نبود ۱۰ دقیقه پیاده ولی امسال تو خود مجموعه، امکانات تفریحی آبی مثل جت اسکی – غواصی – موز- شاتل و … راه اندازی شده بود – جلوی ویلا ها، کنار دریا آلاچیق و منقل درست کرده بودن.

برگردیم به سفر؛ ما در اتاق های (۵۳) و (۵۴) ساکن شدیم .

۱۴/۳/۹۴

چند تا نکته در خصوص تاکسی: تاکسی های اونجا بیشتر تویوتا هست و چون قشم منطقه آزاد هست، قیمت ماشین ها نصف قیمت تهرانه. تاکسی ها طبق قانون هر ۵ سال باید عوض بشود (قبلا ۳ سال بوده) مثل کیش به صورت دربستی و تاکسی تلفی هست و قیمتش برای اکثر جاها ۴۰۰۰۰ ریال می باشد ولی خارج از شهر – هتل خلیج فارس – بازار درگهان قیمت بیشتری دارد و قیمت تا فرودگاه هم ۳۵۰۰۰۰ ریال می باشد. قوانین راهنمایی رانندگی اصلا به سختی کیش نیست و کلا پلیس کم دیده می شود.ماشین هم اجاره می دهند که بسته به نوع ماشین، قیمت متفاوتی دارد.

ما ۵ نفر بودیم که مجبور بودیم ۴ نفر عقب بشینیم و این موضوع برای تاکسی ها مهم نبود . بیشترشون هم هزینه اضافی نمی گرفتن ولی بعضی ها ۱۰۰۰۰ ریال بیشتر می گرفتن.البته اگر پلیس می دید می توانست جریمه کند.

در مجموع شهر صبح ها از ۱۰ – ۱۲ شروع و تا ۶-۷ تکاپو دارد و از ۱۲ تا ۴ شهر تعطیل است.

خرید ماهی

در قشم چند نقطه برای فروش ماهی هست یک بازار ماهی فروش ها در خود قشم است که انواع ماهی ها (بسته به صید) را دارد و جای دیگری هست که فقط چند مغازه وجود دارد و ماهی های زیادی هم ندارن ولی صید ماهی به صورت قلاب بوده که از صید به صورت تور خیلی بهتر است (در صید با تور ممکن است ماهی چند روز در آب مرده باشد ) ماهی شیر به صورت قلاب کیلویی ۳۰۰۰۰۰ ریال بود که البته ما به بازار ماهی فروش ها رفتیم و ماهی شیر- تن خریدیم .

من ماهی ها رو نمی شناسم ولی ماهی های مورد علاقه خودشون – شیر- شوریده – حلوا – راشگو و هامور است.

شیر نیزه که اسم اصلیش را نمی دانم، کیلویی ۱۰۰۰۰ بود و کوسه کیلویی ۷۰۰۰۰ ریال . ماهی تن هم یک ماهی بزرگش شد ۶۰۰۰۰۰ ریال که رنگ کاملا قرمز دارد که بعدا بهم گفتن اصلا ماهی خوبی نیست و گوشتش دیر پز است و اول باید ۱۰ دقیقه در آب جوش قل خورد و بعش می توان سرخش کرد.

خرچنگ و میگو هم بود و البته اگر فصلش باشد، مرکب ماهی هم هست. نکته مهم اینکه که خرچنگ، کوسه، مرکب ماهی از نظر اسلام(شیعه) حرام است.

یه نکته جالب اینکه در قشم گوسفند وجود ندارد چون بخاطر گرمای هوا می میرن در عوض یک نو بز مخصوص هوای گرم هست که اگر این بز را در مناطق سردسیر ببرید، خواهد مرد و البته شتر هم هست.

خلاصه ما ماهی ها رو خریدیم و در ظروف یونولیتی (یخدان) قرار دادیم و تو همون بازار ماهی فروش ها یک نفر را پیدا کردیم که همه ماهی ها را فریز کند (۱۵۰۰۰۰ ریال)

کسانی که میخواهند از قشم ماهی بخرن به چند نکته توجه کنند

  • سعی کنید روز اول برید خرید ماهی تا فرصت کافی برای فریز شدن ماهی ها باشد (یک روز کافیست)
  • صبح ساعت ۹-۱۰ برای خرید ماهی بروید
  • حتما درب یخ دان ها را با چسب نواری پهن دور تا دور ببندید که تاثیر بسیاری در سرد نگه داشتن ماهی دارد
  • برای حمل ماهی با هواپیماف حتما ماهی ها باید فریز باشد و داخل یخدان. نباید آب یا یخ داخلش باشد باشد
  • مقدار وزن مجاز، بستگی به وزن بار شما دارد که در مجموع ۲۰Kg می باشد.(وزن ماهی + وزن بار) که البته وزن مجاز به ایرلاین شما بستگی دارد.

برای نهار من خیلی دوست داشتم که رستوران قلعه غذا بخورم چون خیلی تعریف شنیده بودم و انواع غذاهای دریایی را سرو می کند. برای همین به اونجا رفتیم ولی متاسفانه بسته بود و می گفتن شب ها باز می کند که ما شب ها فرصت بیرون رفتن نداشتیم .

q15

اطلاعات بیشتر از سایت (https://id.foursquare.com)

سپس همگی رفتیم نهار بخوریم به پیشنهاد راننده تاکسی رفتیم رستوران نعیم . من کلا در این سفر ماهی خوردم ولی بچه ها غذا های دیگه مثل کباب و میگو هم خوردن (کباب ماهی ۳۲۰۰۰۰ ریال – کباب بختیاری ۳۵۰۰۰۰ریال- سالاد بار ۱۰۰۰۰۰ریال + مالیات)

چند تا نکته در خصوص دریای جنوب:

  • جزر و مد دریا باور نکردنی هست یعنی اگر فقط دریای شمال را دیده باشید، جزر و مد دریای جنوب باورتان نمی شود. در روز ۲ بار جزر و مد هست که هر بار زمانش با روز قبل متفاوت است و طوری که در زمان، یک صخره بزرگ در آب پدیدار شده و در بالاترین حالت، کل صخره به زیر آب می رفت. همچنین جزیره ناز که حدود ۱Km با ساحل فاصله دارد و بین آب کاملا آب است، در جزر کامل، یک نوار خشکی ایجاد شده که این امکان را به شما می دهد با خودرو یا پیاده به جزیره ناز بروید

نکته بعدی در خصوص دریای جنوب

  • ساحل دریای جنوب هم عروسی دریایی دارد و هم سفره ماهی های کوچک که در زیر شن در نوار ساحل پنهان می شوند. طوریکه دقیقا روبروی پارک زیتون، تابلویی نصب شده ” خطر سفره ماهی”

q5

q14

چیزهای مختلفی شنیدم . میگفتن ۳ نوع سفره ماهی هست یکی شوک برقی می دهد که ۷-۸ ساعت بدن را فلج میکند – یکی دم گرز مانندی دارد و یکی هم یه نوع تیغ از دمش وارد پای آدم می کند که نیاز به جراحی دارد. البته جراحی راحتی است ولی بعد از آن بدن تب و لرز می کند و شاید تا یک هفته هم پا ورم کرده و درد داشته باشد.سفره ماهی کلا موجود آرامی هست و فقط زمانی که پا روش بگذارید، شما را می زند.همچنین در قشم یه ترسی از شنا کردن در شب هست که نمی دونم دقیقا چرا. بعضی ها می گن چون در شب عروس دریایی دیده نمی شود.

ما که هم روز هم شب رفتیم تو آب و خدا را شکر اتفاقی برامون نیفتاد فقط چیزی که اذیت می کرد، سنگ هایی بود به به شکل صخره های سنگی نوک تیزی هستند که زمان جزر از آب بیرون می آیند ولی در مد کاملا زیر اب رفته و مشکل ساز می شوند.

برای ساعت ۲ تور کامل قشم را داشتیم که شامل : جنگل حرا – غار خوربس – جزیره ناز و دره ستاره ها ولی دوستان خسته بودن و زیاد علاقه ای هم به دیدنی های ایچنینیی نداشتن لذا نرفتن البته من قبلا همه این اینجا ها را رفته بودم.

عصر همگی رفتیم سیتی سنتر قشم که البته امسال سیتی سنتر ۲ هم دقیقا روبروی سیتی سنتر ۱ باز شده.

۱۵/۳/۹۴

امروز صبح رفتیم صبحانه رستوران و بعد از آن تور داشتیم برای بازار های درگهان

بازار درگهان در ۲۰Km شمال غربی شهر قشم و شمان شرقی جزیره قشم است که خودش به دو بازار جدید و بازار قدیم تقسیم می شود.

مسافران معمولا از بازار جدید که خودش شامل چندین پاساژ می شود، خرید می کنند. بازار قدیم شبیه بازار تهران است، بافت قدیمی دارد و حتما باید وارد باشید به خرید از آنجا.

در مجموع بازار درگهان قیمت های مناسبی دارد ولی اجناس مارک دار ندارد. اگر اجناس مارک دار بخواهید خرید کنید ، از بازار های قشم مثل سیتی سنتر و … دیدن کنید ولی شاید قیمت اجناس بازار های قشم (به جز درگهان) خیلی ارزان تر از تهران نباشد.ظاهرا علت اینکه قیمت ها در بازار درگهان ارزان است، اینکه که اجناس به صورت قاچاق و بدون پرداخت مالیات می باشد.

شوتی و گلف :

به کسانی که مبادرت به قاچاق می کنند چه کالا چه سوخت چه مشروبات الکلی و چه به صورت زمینی و یا آبی، شوتی گفته می شود .مسافران مد نظر داشته باشند که قایق های تند رو که بین بند عباس و درگهان تردد می کنند، شوتی هستند و خطر دستگیر شدن هست. بعضی از مسافران که دانسته و به علت خرید کالای قاچاق از این طریق رفت و آمد می کنند ولی بعضی ها هم ندانسته و چون قایق های تند رو زود تر می رسند ، اشتباه کرده و از شوتی استفاده می کنند. تا جایی که من می دانم مسیر قانونی از بندعباس به قشم است و نه درگهان.

حالا یه سری پلیس دریایی هم هست که قایق های خیلی بزرگ و سریع دارن و دنبال شوتی ها می روند که خود قشمی ها به آنها “گلف” می گن. البته من تو اینترنت چیزی در این خصوص پیدا نکردم

.

برای نهار، بعد از بررسی چند رستوران نهایتا به پیشنهاد راننده تاکسی به رستوران الوند رفتیم که غذاش بد نبود. به جز سالاد بار، ماهی و میگو و انواع کباب ها، خوراک کوسه هم داشت

۱۶/۳/۹۴

امروز روز آخر است. صبحانه هتل نرفتیم و دیشب بساط صبحانه را خریده بودم لذا خودمان صبحانه درست کردیم و خوردیم. ا

پرواز ساعت ۱۸:۵۵ بود ولی ۱ ساعت تا فرودگاه راه بود در ضمن ترانفسر ساعت ۳ میامد دنبالمون. دوستان ساعت ۲ رسیدن و گفتن که ما با ترانسفر نمی ریم چون خیلی زود میرسیم و هنوز هیچ کارشان را هم نکرده بودن. به پذیرش هتل اعلام کردم که ترانسفر دنبال ما نیاید.

من رفتم تا ماهی هایی که داده بودیم فریز بشود را بگیرم. برگشتن سر راه رفتم رستوران الوند غذا گرفتم . وقتی برگشتم دیدم همه دارن میرن غواصی (نفری ۸۵۰۰۰۰ ریال که از بچه ها ۷۸۰۰۰۰ ریال گرفته بود). من نرفتم چون هم کلی کار داشتم و هم اینکه سفر قبلی رفته بودم درضمن اب کمی مواج بود که قطعا دید غواص را کم می کند.

خلاصه خیلی سریع وسایل هامونو جمع کردیم ۲ تا تاکسی گرفتیم و رفتیم فرودگاه. خیلی به موقع رسیدیم و بدوم اتلاف وقت بار ها رو تحویل و سوار هواپیما شدیم. البته حراست فرودگاه اجازه نداد پودر مخصوص پخت ماهی که خریده بودم را با خودم ببرم.

نکته:

همیشه وسایلی که در بازرسی احتمالا ایجاد مشکل می کند را تحویل بار دهید و با خود به هواپیما نبرید. مثلا خوراکی، کرم، مایعات، عطر، لوازم تیز و …

توجه داشته باشید عطر و ادکلن را نمی توانید داخل هواپیما ببرید و حتی اگر همان موقع هم خریده باشید یا باید به بار تحویل دهید و اگر بار شما رفته باشد یا فرصت نداشته باشید، باید عطر خود را دور بندازید.(فکر کنم عطر تا ۱۰۰ سی سی مجاز هست .)

پرواز تقریبا ۱:۳۵ دقیقه طول کشید

در ادامه اطلاعاتی از قشم را که از سایت های مختلف جستجو کردم را اضافه می کنم.

مقایسه جزایر کیش و قشم

نمره‌های بین ۵ تا ۵- است. هرچه این عدد مثبت‌تر باشد یعنی نمره بهتری در آیتم مورد نظرکسب شده است.

جزیره قشم بزرگ ترین جزیره خلیج فارس و جزو استان هرمزگان محسوب می شود که از طبیعتی شگفت انگیز و پیچیده برخوردار می باشد.

دوستداران طبیعت؛ جاذبه های طبیعی این جزیره را عجایب هفتگانه می خوانند و عقیده دارند در پهنه ای ۱۴۰۰ کیلومتر مربعی، وجود چنین طبیعتی تنها با واژه “بی نظیر” قابل توصیف است.

جزیره قشم علاوه بر برخورداری از ویژگی های طبیعی، از موقعیت خاص استراتژیک در صحنه سیاست نیز برخوردار است.

دیدنی ها و جاذبه های گردشگری جزیره قشم به سه گروه اصلی تقسیم می شود:

گروه ۱- جاذبه های طبیعی برای دوستداران طبیعت، محیط زیست، تفریحات ورزشی ساحلی و دریایی، پژوهشگران علوم زمین، محققان علوم جانور شناسی و …
گروه ۲- جاذبه های فرهنگی برای دوستداران هنر، فرهنگ، آداب و رسوم بومی سنتی
گروه ۳- جاذبه های تجاری مناسب برای خرید از بازارهای سنتی و مدرن

–> جاذبه های طبیعی قشم
غار نمک
در فاصله ۹۰کیلومتری شهر قشم، در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره ( تقریبا به موازات ساحل جنوبی ) کوه گنبدی شکل به ارتفاع ۲۳۷ متر از سطح دریا غار نمک قرار دارد.
وجود رگه های سفید نمک بر بدنه این کوه از دور منظره ای جالب و دیدنی را نمایان می سازد .

فاصله دهانه غار نمک از جاده همجوار ساحل دریا حدود ۲ کیلومتر است که توصیه می شود با پای پیاده پیموده شود. درون غار نمک به ویژه در اعماق آن، تاریک است و برای مشاهده استالاکیت های بلورین نمک نیاز به چراغ قوه پرنور است. سقف غار نمک را قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشش داده اند و منظره ای بدیع به وجود آورده اند.

جریان آب نمک در کف غار نیز از منظره های دلپذیر غارهای نمکی جزیره قشم است.
رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غارها سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل ها می شود و شکل آن را پیوسته تغییر می دهد.
از دل کوه نمکدان یک جریان آب زیر زمینی دائمی می جوشد و راه را به خارج می گشاید که پس از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود به صورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می شود و در گودال مقابل خود حوضچه ای طبیعی به رنگ سفید به وجود می آورد.

منظره این حوضچه از دور همچون برف زمستانی دیدنی است. این چشمه در تمام طول سال جریان دارد.
نمک های غار نمک از بهترین نوع نمک سر سفره شناخته شده است و در ترکیب آن عناصر دیگری همچون منیزیم وجود دارد به همین دلیل می تواند به عنوان نمک طبی به ویژه برای مصرف ورزشکاران حرفه ای به صورت کپسول مصرف شود.

با بررسی های به عمل آمده توسط زمین شناسان دانشگاه شیراز و کشور چک معلوم شده که این غار، طولانی ترین غار نمک جهان ( به درازای ۶۴۰۰ متر ) است.

نظیر غار نمک جزیره قشم در کمتر نقطه ای از ایران دیده شده است. تحقیقاتی که اخیرا بر روی فضای داخلی غار نمک انجام شده است، حاکی از قابلیت ویژه آن است.

باقی ماندن و تنفس در داخل غار نمک قشم می تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی های تنفسی کمک کند.

ارزش دیدن مسیر غار نمک و محیط اطراف آن همراه با تسهیلات جهانگردی لازم به حدی است که بخش اعظم نیاز ایرانیان و خارجیان شیفته به دیدار از مناطق دیدنی منحصر به فرد کره زمین را برآورده می نماید.

q9

کوه ها و تندیس های قشم

در جزیره قشم کوه های کم ارتفاع و شگفت انگیز بسیاری وجود دارد که از تحولات دورانی و فروکش آب و بیرون آمدن این کوه ها از دل آب حکایت می کند. سطح این کوه ها را لایه های مرجانی، اسفنجی و دو کفه ای ها پوشانده اند که این امر موجب حفاظت خاک های نرم شیست و مارن زیر سطح مرجانی شده است.

در اثر فعل و انفعالات طبیعی، وزش باد، طوفان های باران زا، نمادها و تندیس های دیدنی و زیبایی در سراسر جزیره پدید آمده است که جزیره قشم و جزایر اطراف آن را از دیگر جزایر خلیج فارس متمایز و شگفت انگیز می نماید. این مجسمه های طبیعی را در شکل های گوناگون و عجیب در سراسر جزیره می توان مشاهده کرد.

q10

جنگل دریایی حرا (HARRA) زیستگاه امن پرندگان مناطق گرمسیری

درخت حرا که نام علمی آن به حکیم و فیلسوف ایرانی ابو علی سینا (Avicenna Marina) نسبت داده می شود، درختانی در اندازه های ۳ تا ۶ متر با شاخ و برگ سبز روشن هستند.

درخت حرا آب شورزی است که هنگام مد آب دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود. با خاصیت تصفیه ای که در پوست درخت حرا وجود دارد، بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند. درخت حرا در حقیقت یک کارخانه آب شیرین کن طبیعی و خدادادی است.

در تنگه خوران، بین جزیره قشم و بخشی از استان هرمزگان ( فاصله بین شمال جزیره قشم و بندر خمیر) جنگل حرا در گستره ای معادل ۲۰۰ کیلومتر مربع پدید آمده که از تنوع زیستی بالایی برخوردار است. جنگل حرا به دلیل مساعد بودن شرایط اکولوژی، زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر همچون حواصیل بزرگ، اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری، گیلانشاه، کاکائی و …. از مناطق گرمسیری است.

جنگل حرا زیستگاه مناسبی برای نرم تنان، سخت پوستان و ماهیان پدید آورده است که منبع غذایی مهمی برای ماهیان و پرندگان وحشی هستند. ارتباط میان تولید اولیه بوم سازگان ( اکوسیسم ) حرا و تولید ماهیان ارزشمند و صدف در دیگر نواحی حاره به خوبی مشخص شده است.

بستر مرطوب جنگل حرا ، محل مناسبی برای پرورش مرغان ماهی خوار دریایی و به طور مشخص ماهی خوار دریایی سفید ( اگرات آلبا ) به وجود آورده و از میان دیگر گونه ها، مرغ باران یا آبچلیک ( کارادریده) در هنگام مهاجرت از میان جنگل حرا عبور می کنند. جنگل حرا در زمستان زیستگاه مناسبی برای تغذیه آبچلیک ها و پلوه ها است. تعداد قابل توجهی از گونه های پرندگان اروپایی – آسیایی( حدود ۴۳ گونه ماهی خوارند) که به آفریقا مهاجرت می کنند. یکی از مسیرهای مهاجرت از جنوب ایران و از میان خلیج فارس در نقطه باریک تنگه هرمز میان جزیره قشم و جزیره ابوموسی عبور می کند. مناطق جزر و مدی حفاظت شده حرا به مثابه سرزمین استراحت و تغذیه پرندگان ماهی خوار و گونه های دیگری از پرندگان مهاجر است.

دیدار از جنگل حرا خاطره ای به یاد ماندنی در اذهان دوستداران طبیعت، آب، هوا، درخت و پرندگان و سکوت استثنایی باقی می گذارد.

q16

انجیر معابد یا درخت سبز یا درخت لول (LOOL یا لور)از رستنی های شگفت انگیز مناطق حاره، مخصوصا جزایر خلیج فارس، درخت همیشه سبز، درخت لور (معروف به انجیر معابد) است که تاجی بزرگ با ریشه های هوایی متعدد دارد. میوه رسیده نارنجی رنگ درخت لور مطبوع و خوراکی است.

یکی از زیباترین درخت لور در تم سینتی ( منطقه توریان) قرار دارد و در نزدیکی آن بقعه ای دیدنی با طرح معماری کهن به نام زیارت پیر واقع شده است.

حیات وحش دریایی

به طور کلی ۱۱ گونه خرچنگ از سه خانواده در جزیره قشم وجود دارد. آب های جزیره قشم از انواع ماهی غنی است. لاک پشت سبز در آب های جزیره های قشم، هنگام و لارک و همچنین در تنگه خوران و شرق لافت دیده می شود.

ساحل شنی در شرق کانی در قسمت جنوب شرقی یک مکان دلخواه برای لاک پشت های دریایی است.
دولفین بینی بطری نیز از عمده پستانداران منطقه است.

–> جاذبه های فرهنگی قشم

غار خربز (خربس Xarbez)
به فاصله ۱۲ کیلومتری قشم در کنار جاده جنوبی، غار خربس بر سینه کوهی مشرف به دریا و دشت میانکاسه قرار دارد.

غار خربس از غارهای دریایی است که بر اثر گرداب و تخلیه ماسه ها از حفره سنگ ها به وجود آمده، اما در دوره های پیش از اسلام مردمان با افزودن بر وسعت غار خربس در بخش های تالار میانی و دهلیزهای انشعابی به احتمال زیاد از آن برای پناهگاه و یا نیایشگاه استفاده کرده اند.

q11

چاه های تل آب یا طلا
در ۷۶ کیلومتری شهر قشم و در ۳۰ کیلومتری شمال فرودگاه بین المللی قشم چاه های طلا قرار دارد. در روستای لافت قبل از همه، بادگیرهای منازل روستائی چشم مشتاقان دیدار از قشم را به خود جلب می نماید. پس از آن به محض ورود به لافت و در جوار قلعه نادری حلقه های چاه آب متعدد در داخل گودال دامنه کوه به چشم می خورد که حکایت از تکنولوژی ذخیره آب پارسیان جزیره نشین عهد هخامنشی و دوره زرتشتیان دارد. چون تکنولوژی چاه کنی و قنات تا آنجا که روشن است خاص گبریان و زرتشتیان بوده است.

مردم سخت کوش این منطقه، با زحمت زیاد در دل سنگ های شیستی برای ذخیره آب زلال باران چاه هایی حفر کرده اند. تل مشرف بر این چاه ها، با سطح سنگی مرجانی، آب باران را به گودال محل چاه ها هدایت می کند و چون کف چاه ها به لایه های گچی ختم شده است، آب برای مدت طولانی نسبتا سالم و خنک در آن باقی می ماند.

در بالای چاه های طلا دو اثر تاریخی برج دیده بانی بازمانده از قرن هفدهم وجود دارد. اما بیش از همه بادگیرهای خانه های روستای لافت در دو جبهه خیره کننده است. این آثار از نظر فناوری تهویه هوا در نقاط گرمسیری در نوع خود بی نظیر اند.

گفته می شود تعداد چاه های طلا به تعداد روزهای کبیسه یک سال شمسی ۳۶۶ حلقه بوده و در گذشته در هر روز از سال درپوش یکی از آنها را باز و از آن استفاده می کردند. بعضی به غلط و به دلیل ارزش بالای آب در جزیره واژه طلا را به آن اطلاق میکنند در حالیکه صحیح آن تلا= تل او = TAL EAU تل آب و(( او)) به معنی آب (به زبان پارسی قدیم و فرانسه امروزی) است.

q12

سدهای ساسانی و هخامنشی

در قشم آب شیرین برای نوشیدن انسان، حیوان و گل و گیاه ارزش حیاتی دارد. از ایام قدیم با ساخت سد در تنگه ها، راه ها و دره ها، آب های شیرین فصل بارانی را جمع آوری و به تدریج به مصرف شرب و کشت می رساندند.

سد پی پشت:
در نزدیکی روستای پی پشت و در ۳۷ کیلومتری شهر قشم و ۲۸ کیلومتری فرودگاه بین المللی قشم در شمال جزیره قرار دارد. در مدخل تنگه، تاسیسات تقسیم آب این سد تاریخی از دوره ساسانی به چشم می خورد.

سد گوران:
در ۷۸ کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای گوران در نزدیکی جاده طبل- باسعیدو قرار دارد. سنگ بنای اولیه سد به دوران گوران ( گبران یا زرتشتیان) و هخامنشیان مربوط می شود.

جزیره ناز

جزایر ناز در ۲۲ کیلومتری شهر قشم تنها محلی است که با پای پیاده و یا با خودروی شخصی می توان تا فاصله یک کیلومتری داخل آبهای نیلگون خلیج همیشه فارس را پیمود و از این  شرایط ویژه به عنوان یکی از جاذبه های مهم گردشگری قشم، بهره و لذت کافی برد.
جزایر ناز با حدود سه هکتار وسعت به دلیل مسطح بودن، با توجه به دیواره های صخره ای پنج تا ۱۰ متری خود و به دلیل نداشتن ساحل شنی، در هنگام جزر آب و به هنگامی که پسروی آب دریا کامل می شود، با ایجاد باریکه ای از خشکی به ساحل قشم متصل می شود.
هرچند زمان این اتفاق کوتاه است، اما در همین مدت مسافران با ورود به جزایر ناز می توانند از بلندای آن، تنگه هرمز، جزیره لارک و همه زیباییهای عالم خلقت را از دل پهنه آبی خلیج فارس نظاره و خدا را از بابت همه نعمت هایش ستایش کنند.

سایر آثار تاریخی و باستانی قشم

در جزیره قشم آثار تاریخی حاکی از تمدن و شهرنشینی دوران وجود دارد.
وجود لوحه ای به خط کوفی در یک مسجد قدیمی داخل جزیره موسوم به گوشه ( مشهور به شیخ برخ ) حاکی از آن است که این مسجد در سال ۲۴۴ ه.ق تعمیر شده است و قبل از آن آتشکده بوده است.

قلعه قشم :
قبل از سلطنت شاه عباس توسط پرتغالی ها به عنوان دژ نظامی و اعمال حاکمیت و تسلط و کنترل ترافیک دریایی منطقه هرمز و خلیج فارس ساخته شده است.

نیایشگاه ناهید:
در تپه کولغان در ۵/۲ تا ۳ کیلومتری شمال غربی شهر قشم و در سر راه جاده درگهان، زرتشتیان به پرستش خداوند می پرداخته اند و از کوچه های این شهر منظره دریای پارس چشم ها را نوازش و دل ها را آرامش می داده است.

ماهیگیری تفریحی
با توجه به تنوع و کثرت ماهی در خلیج فارس که حدود سیصد کیلومتر ساحل در جزیره قشم و همجواری با سه جزیره دارای سواحل متعدد مرجانی ماهیگیری در تمامی فصول سال مهیا است، می توان از ساحل و یا در قایق و برقراری تورهای مختلف ماهیگیری در مکان های مختلف برای صید ماهی اقدام نمود.

ضمنا، با وجود مناطق متعدد مرجانی در عمق های کم به شکار ماهی با تفنگ زیر آبی نیز می توان پرداخت.

–> جاذبه های تجاری قشم

بازار قدیم قشم :

بازار سنتی قشم از قدیم فعال بوده و امروز همچنان نقش عمده ای در عرضه انواع محصولات دارند و

این بازار در مرکز شهر و در نزدیکی اسکله سنگی (شهید ذاکری) قرار دارد.

مجتمع های تجاری :

در سال های اخیر بازارهای جدیدی بصورت مجتمع نیز به وجود آمده اند از جمله :

– بازار ستاره

این بازار که در سال ۱۳۷۶ به بهره برداری رسید، دارای ۶۴۱ فروشگاه در سه طبقه تجاری، شعب بانک های ملی ، سپه ، صادرات، واحد فروش برگ سبز، موزه تاکسی درمی، بازی های کامپیوتری ، سالن بیلیارد، رستوران سنتی، کافه تریا، پیتزا فروشی، آرایشگاه زنانه و مردانه، پله برقی، سیستم تهویه مرکزی، سیستم پیجینگ، نمازخانه، نمایندگی محصولات شوارتسکلف آلمان، آرکانسیل، نیوا، کلیون، آرکون، آیوا، سامسونگ، JVC – LG – SONY – تفال – BYC ، چای احمد، فیلیپس.

– بازار بزرگ فردوسی

دارای سه طبقه ، دوطبقه تجاری مجموعا ۴۵۰ فروشگاه، طبقه سوم ۱۸۰ واحد اداری مسکونی، آسانسور، پله برقی، رستوران، سیستم تهویه مرکزی، سیستم صوتی مرکزی، نماز خانه ، سرویسهای بهداشتی

– بازار پردیس

دارای چهار طبقه ، طبقات اول و دوم تجاری ۱۴۸ فروشگاه ، کافی شاپ ، کافی نت و خدمات کامپیوتری، کلاسهای آموزش زبان و کامپیوتر، نمایندگی انحصاری ایران خودرو، آسانسور شیشه ای، سیستم تهویه مرکزی، بانک تجارت، موسسه مالی بنیاد، نمایندگی محصولات : جین – ماشین – رنگ ویندوز – کن وود – ماتسوشیتا

طبقات سوم و چهارم: ۹۰ واحد مسکونی

– بازار خلیج فارس

دارای چهارطبقه- اول و دوم تجاری شامل ۸۰فروشگاه، طبقه سوم دارای ۳۰واحد اداری مسکونی، طبقه چهارم رستوران خلیج فارس، چهار آسانسور، سیستم تهویه مرکزی، نمایندگی محصولات JVC ، کن وود ، فارلین ، TDK ، نوکیا، وست پوینت ، کارول، لومینارک، آرکوپل

– بازار مرجان

فاز اول:

طبقه زیرزمین سوپرمارکت و محل فروش ، طبقه همکف و اول اداری دارای ۶۰ فروشگاه، طبقه دوم مسکونی دارای ۸ واحد آپارتمان.

فاز دوم:

زیرزمین سوپر مارکت متصل به زیرزمین، فاز اول، همکف تجاری اداری ۵۰ فروشگاه، چهار طبقه روی همکف هتل آپارتمان هر طبقه ۱۸ واحد جمعا ۷۲ واحد

– مجتمع اداری و تجاری نخل زرین

فاز اول:

این مجموعه مشتمل بر ۷۲ واحد تجاری و اداری و زیربنای حدود ۶۰۰۰ متر مربع،

فاز دوم:

دارای زیربنای ۶۸۰۰۰ متر مربع مشتمل بر فضای تفریحی، خدماتی، اقامتی، تجاری

از این بخش بلوک های B ،A و C هر یک به مساحت تقریبی ۵۰۰۰ مترمربع

در بخش های A و B فاز دوم تعداد ۴۵ باب مغازه و ۴۵ باب واحد اداری موجود می باشد که تعداد ۳۱ باب سوئیت با اعمال تغییرات لازم به هتل سوئیت های مجهز تبدیل شده است.

همچنین بخشی از این مجتمع نقش یک مجتمع دانشگاهی را بر عهده دارد.

– بازار سیمرغ

دارای چهار طبقه ، زیرزمین ۲۴ باب انبار، طبقات همکف و اول ۷۱ فروشگاه ، طبقه دوم رستوران، کافی شاپ، سالن بیلیارد، سیستم تهویه مرکزی، سیستم پیجینگ و آنتن مرکزی.

سایر مجتمع های قشم :

– بازار راه ابریشم

دارای دو فاز- ۹۰ فروشگاه در دو طبقه ، اتصال ساختمان فاز اول و دوم به وسیله پل هوایی شیشه ای ، آسانسور ، پله برقی ، آنتن مرکزی ، سیستم تهویه مطبوع ، سیستم سانترال مرکزی درب های برقی ، پارکینگ ، فضای سبز اطراف

– مجتمع اداری مسکونی خورشید

در دو طبقه تجاری زیر زمین و همکف فعال است. طبقه اول دارای کاربری اداری و طبقه دوم و سوم به صورت مسکونی است.

– مجتمع تجاری پاسارگاد

– بازارچه امام قلی خان

تقریبا محل استقرار واحد های اداری است و فعالیت بازرگانی زیادی ندارد.

–> رستوران های قشم

رستوران بانى     انتهاى بلوار امام قلى خان(جنب سینما دریا) ۰۷۶۳۵۲۲۸۹۰۱

رستوران نعیم     میدان امام قلى خان- جنب شهرک ساحلى ۰۷۶۳۵۲۲۶۶۶۵

رستوران شاد   بازار فردوسى- پلاک ۲۰۱۶ ۰۷۶۳۵۲۲۳۳۵۱- ۰۹۱۳۳۱۵۰۵۱۱

رستوران آریا   خیابان شهید باهنر- روبروى پاسگاه مرکزى ۰۷۶۳۵۲۲۱۳۰۰

رستوران سید   خیابان شهید منتظرى – جنب بانک کشاورزى – طبقه زیر زمین – پاساژ نور –

رستوران آبیدر   خیابان شهید منتظرى – جنب مخابرات ۰۷۶۳۵۲۲۸۴۵۷-۰۹۱۷۷۶۷۲۴۷۶

رستوران عرفان   نرسیده به میدان ولایت روبروى مبل ولوازم خانگى هوم سنتر –

رستوران پردیس     پشت بازار پردیس ۰۷۶۳۵۲۲۰۶۳۵

رستوران خلیج فارس   بازار خلیج فارس – طبقه چهارم ۰۷۶۳۵۲۴۲۵۹۴

غذاهای دریایی قلعه   جنب قلعه پرتغالیها ۰۷۶۳۵۲۲۴۷۶۵

غذا سراى ۱۳۳   کوچه جنب بازار پردیس – پشت ساختمان بانک صنعت ومعدن شماره ۷ ۰۷۶۳۵۲۴۰۵۸۲

کبابسراى کردستان۱   میدان جهاد – ایستگاه قدیم درگهان ۰۷۶۳۵۲۲۳۱۴۸

کبابسراى کردستان۲   بلوار ولى عصر نرسیده به چهار راه پردیس ۰۷۶۳۵۲۲۴۷۵۲

کبابى دبش   بازار فردوسى- طبقه زیرین- نبش استادیوم ورزشى تختى ۰۷۶۳۵۲۲۳۳۴۳

غذاخورى زیتون   پشت بازار فردوسى – روبروى استادیوم ورزشى تختى –

کبابى شقایق   بازار قدیم – روبروى بانک صادرات شعبه مرکزى ۰۷۶۳۵۲۲۹۱۷۷

پیتزا تنورى سان برگر   بلوار ولى عصر، چهار راه جانبازان، طبقه زیرزمین سوپر فاروق ۰۷۶۳۵۲۲۵۲۲۴

پیتزا ساندویچ جزیره   میدان جهاد- ایستگاه قدیم درگهان  جنب سید مظفر ۰۷۶۳۵۲۲۹۳۴۱-۰۷۶۳۵۲۲۴۶۲۵

پیتزا ساندویچ رامیسا   بازار فردوسى – پلاک۲۰۰۳ ۰۷۶۳۵۲۴۰۹۴۱

پیتزا ساندویچ رامیسا   ایستگاه قدیم درگهان ۰۷۶۳۵۲۲۵۱۸۶

پیتزا دلف بازار پردیس ،جنب بانک کشاورزی پلاک ۱۲ ۰۷۶۳۵۲۴۰۶۳۶

پیتزا وساندویچ زیتون   بازار قدیم – جنب بانک ملت ۰۷۶۳۵۲۲۸۵۳۳-۰۷۶۳۵۲۲۳۳۲۸

پیتزا و کنتاکى شب   میدان ولایت (ساعت) ۰۷۶۳۵۲۲۹۴۱۴

کباب ترکى و رامیسا   میدان پاسداران – ایستگاه قدیم درگهان ۰۷۶۳۵۲۲۹۱۱۷

ساندویچ گلشن   خیابان شهید منتظرى جنب بانک کشاورزى مرکزی –

ساندویچ شبهاى جزیره     بازارقدیم- میدان پاسداران – نبش کوچ مسجد صاحب الزمان –

ساندویچ هایدا   بازار فردوسى

رستوران سبز شاندیز   پشت بازار بین المللى ستاره قشم ۰۷۶۳۵۲۴۳۱۲۶-۰۹۱۷۷۶۳۲۴۶۳

تفریحات دریایی و مدرسه غواصی دلفین آبی قشم       مجتمع اقامتی تفریحی ساحل طلایی ۰۹۱۷۱۶۳۰۳۶۶
تفریحات دریایی و مدرسه غواصی دلفین مرجان قشم    پارک زیتون جنب سینما چهار بعدی ۰۹۱۷۲۱۰۰۳۶۶
تفریحات دریایی و مدرسه غواصی قشم                     پارک زیتون ۵۲۴۲۱۲۸
تفریحات دریایی و مدرسه غواصی                            ساحل سوزا ۰۹۱۷۳۶۰۴۷۱۷
تفریحات دریایی و مدرسه غواصی                            ساحل روستای ریگو  ۰۹۱۷۱۶۳۱۰۵۳ -۰۹۳۶۴۴۵۴۰۰۶

 

ردیف نام مجموعه آدرس
۱ چایخانه سیتی سنتر قشم – جنب درب ورودی مجتمع سیتی سنتر ۱
۲ چایخانه استامبول قشم – جنب درب ورودی مجتمع سیتی سنتر ۱
۳ چایخانه پارک زیتون قشم – پارک زیتون
۴ سفره خانه سنتی ترک قشم- خیابان ولی عصر-بعد از چهارراه رسالت –روبروی هتل آپارتمان سما
۵ سفره خانه سنتی طهرون قشم – میدان گلها – مجتمع پاسارگاد
۶ سفره خانه سنتی شب نشین قشم – پارک زیتون – پشت سینما چهار بعدی
۷ سفره خانه سنتی اطلس درگهان – جنب درب ورودی بازار اطلس
۸ سفره خانه سنتی خلوت دل درگهان – خیابان امام شافعی – جنب مسجد – کوچه حکمت ۱۵
۹ سفره خانه سنتی خان بوم قشم – سایت بانکها – روبروی درب جنوبی مجتمع ستاره
۱۰ سفره خانه سنتی شاندیز قشم – پشت بازار ستاره
۱۱ سفره خانه سنتی دلنوازان قشم = نخل زرین –روبروی کوچه مخابرات گلستان
۱۲ سفره خانه سنتی ستاره جنوب قشم – سه راه مخابرات – روبروی مجتمع هوم سنتر
۱۳ سفره خانه سنتی پرشین گلف درگهان – طبقه اول مجتمع پرشین گلف
۱۴ مجتمع تفریحی ، پذیرایی گردشگری درگهان بندر درگهان-پارک خطی شهرداری
۱۵ مجتمع تفریحی پذیرایی گردشگری هامون اسکله هامون
۱۶ مجتمع تفریحی پذیرایی گردشگری شبهای طلایی قشم قشم – پارک زیتون
۱۷ مجتمع تفریحی پذیرایی گردشگری پارک سوزا پارک شهدای سوزا
۱۸ مجتمع تفریحی پذیرایی گردشگری رستگار قشم – پارک زیتون
۱۹ سفره خانه سنتی دریا درگهان – مجتمع تجاری دریا
۲۰ سفره خانه سنتی خلیج فارس قشم – مجتمع تجاری خلیج فارس
۲۱ سفره خانه سنتی دلشدگان قشم – نخل زرین – جنب بانک ملی
۲۲ سفره خانه سنتی ایران زمین قشم – بلوار ساحلی مجتمع اقامتی ایران زمین

اطلاعات تکمیلی در سفرنامه قشم ۲

منابع استفاده شده:

http://roozeavval.ir/

http://www.bartarinha.ir

http://xn—-4mcbuhcsd6mvade17j9n.com/qeshm-tour

http://island.avablog.ir/

پاسخی بگذارید